Tasarım Pasta

Donuk Pasta

Tasarım Pasta

Butik pasta yapan kişiler sizin düşündüğünüz, hayal ettiğiniz şeyleri pastaya dönüştürür. Bu işi yapan kişinin hem elinin lezzeti olmalı hem de sanat gözü olmalıdır ki ortaya güzel işler çıkarabilsin. Tasarım pasta fiyatları normal pastane pastalarına göre daha yüksektir. Çünkü kişiye özel yapılır, hem damak hem göz zevkinize hitap eder. Normal pastalardan ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi de kabartma tozu kullanılmamasıdır. İçeriğinde kullanılan pandispanya, ganaj, krema gibi karışımlar hazır değildir hepsi orjinal malzemelerden elde edilir. Bu karışımlar hazırlanırken de doğal tereyağı kullanılır. Kullanılan malzemelerin katkı içermemesi ve hazır olmaması, lezzet ve sanatın bir arada olması butik pastayı normal pastane pastalarından ayırmaktadır.

Öncelikle sadece “şeker hamurlu pasta” demek değildir butik pasta. İçiyle dışıyla size özel bir pasta düşünün. Süslemesinden lezzetine size özel bir dünya. Şeker hamuru süsleme kısmını size özel kılmak için devreye giriyor.
Pahalıdır çünkü en kaliteli küvertür çikolatalar eritilip iç dolgusu olarak kullanılır. Pahalıdır çünkü istediğiniz meyve aranır bulunur pastanıza eklenir. Pahalıdır çünkü rafta hazır sizi beklemez, size özel hazırlanır. Tasarım noktasından pasta noktasına kadar en küçük ayrıntısı özenle incelenir. 11 yumurtanın sarısını beyazını ayırıp 12.de nokta kadar yumurta sarısı kaçtığında elinin tersiyle hepsini bi kenara itip yeniden başlar butik pastacı çünkü kişiye özel çalısırken alınabilecek bir risk degildir çökmüş pandispanya. Ve elbette önemlidir yumurtanın beyazı, çünkü katkı maddesizdir tasarım pasta, kabartma tozuna dahi yer yoktur.
Farklıdır tezgah altı pastane pastalarından çünkü seri üretim mantığında oveleks ile kabartılmaz pandispanyalar. İçine krema olarak kremsanti basılmaz icine sut tozu ya da su ile yapılan. Çoğu pastanenin kullandıgıcikolatayı pastasına koymaz butik pastacı kakao oranı az diye. Mesela 3 dilim pastane pastası yiyebilir bi insan ustuste kocaman dilimler. Su gibidir akar gider…
Ama bir butik pastadan 3 dilim üst üste yemek çok zordur. Çikolata o kadar gerçektir ki, ortalama bir insanın haftalık tatlı ihtiyacını karşılayabilir 1 dilimi. Akıp gitmez; tadı damakta kalır.
Ve tabi ki en önemlisi de verilen emek. Pandispanya pişimi… krema hazırlığı… pasta ganajlanması …şeker hamuru kaplama ve süsleme.
Bu kadar emeğe karşı hâlâ pahalı diyebiliyorsa bir kişi sözün bittiği yerdeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir